Ви зараз переглядаєте Чи розбудовуватиметься Україна під землею з метою безпеки?

Чи розбудовуватиметься Україна під землею з метою безпеки?

Відомий експерт з питань будівництва, президент Національного експертно-будівельного альянсу України Віктор Лещинський днями розповів ЗМІ про те, чи є сенс перебудовувати вже наявні школи, заклади охорони здоров’я, офіси та інші об’єкти, або ж логічніше будувати усе нове й до того ж – підземне.

Ці та інші питання Віктор Лещинський детально висвітлив у програмі «Особистість».

За його словами, «перебудовувати – це зносити наявні об’єкти, будувати їх заново. Це – нелогічно. Бо ж не факт, що у будівлі є цокольний поверх, підвальний поверх, який відповідає нормативам, закладеним у ДБН. Але, за можливості, таке переоснащення таки можливе. Здебільшого відповідні об’єкти потребують цивільного захисту шляхом реалізації проекту на території, що знаходиться поряд. І це буде переважно – заглиблена конструкція з усіма необхідними нормативами.

Звісно, тут постане проблема з територією. У столиці, приміром, такий проект реалізувати значно важче, аніж, наприклад, у регіонах, обласних центрах, котрі не так щільно забудовані (десь на Херсонщині, наприклад). Однак, саме складність побудови відповідного об’єкту однакова на будь-якій території, просто, зокрема, у Києві – надто щільні мережі і вільного місця реально обмаль.

Є відповідна база, є державна програма «Моя фортеця», де також можна замовнику будівництва узяти за приклад двоповерхові підземні об’єкти. Чому варіант – двоповерхові? Тому, що є територія надто стиснута, а об’єкт цивільного захисту треба прилаштувати на цю територію, а вона вузька або ж маленька. До того ж потреби та розміри такого об’єкту залежатимуть від числа, наприклад, дітей та вчителів школи, від кількості пацієнтів й персоналу медичного закладу, від числа працівників адміністративної будівлі тощо».

Так само Віктор Лещинський розповів й про те, як укриття подвійного призначення перетворюються на класи школи чи відділення лікарень. На його думку, «передусім укриття подвійного призначення гарантують безпеку людям, а вже потім їх можна підлаштувати під інші необхідні функції другого призначення.

Є багато державних програм, які спрямовані на заходи безпеки в об’єктах будівництва, що мають гарантувати цивільний захист населення. Особливо коли йдеться про протирадіаційні укриття, об’єкти подвійного призначення у регіонах, котрі знаходяться поряд із лінією зіткнення. Таких, приблизно, 8 регіонів України.

Це не, приміром, школа-укриття. Тобто, першочергове призначення – не школа. Це, в першу чергу, протирадіаційне укриття. Передусім там гарантовані захисні властивості, а вже потім відбувається перехід до тієї складової подвійного призначення, щоб пристосовувати подібні об’єкти під навчання школярів, дитячі садки або об’єкти охорони здоров’я. Якщо укриття підлаштовується під дитячий садок чи школу, то там, відповідно, має бути забезпечений повноцінний освітянський процес, а це – нормальна робота класів, спеціальне освітлення, котре відрізнятиметься від того, що традиційно присутнє у ПРУ, потрібна адекватна вентиляція, необхідна вбиральня та багато-багато чого іншого, що забезпечуватиме нормальну життєдіяльність учнів та вчителів.

Щодо лікарень, об’єктів охорони здоров’я. Окрім того, що там безумовно гарантується безпека співробітників та пацієнтів закладу, така споруда повинна містити також й приміщення, де проводитиметься невідкладна медична допомога. Подвійне призначення такого протирадіаційного укриття повинно мати облаштоване місце, у якому можна здійснювати хірургічні операції, проводити догляд за пацієнтами, надавати повну та якісну медичну допомогу, забезпечуючи як вентиляцію, так і усі відповідні норми та необхідні умови, котрі притаманні будь-якому повнокровному закладу охорони здоров’я».